Na tej podstronie znaleźć można będzie trochę porad, podpowiedzi, wskazówek... W zależności od tego co komu będzie potrzebne.
Krótkie artykuły zawierają opisy obyczajów polskich, jak i tych zaczerpniętych z innych kultur.

Zapraszamy do przeczytania poniżej zamieszczonych krótkich porad, które przygotowaliśmy.

BABY SHOWER, BOCIANKOWE - cóż to jest?

Historia tego przyjęcia sięga tradycji anglosaskiej z XVIII wieku. Już wtedy kobiety organizowały spotkania z okazji zbliżającego się porodu. Spotkania odbywały się przy herbacie w towarzystwie najbliższych kobiet w rodzinie. Obecnie tradycja najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych, jednak zyskuje coraz większą liczbę zwolenników w Europie. W Polsce zwyczaj ten pojawił się kilka lat temu i doczekał się nawet swojego tłumaczenia na „bociankowe”.

Samo pojęcie „Baby Shower” jest połączeniem dwóch angielskich słów: „baby” - dziecko bądź niemowlak oraz słowo „shower” - przelotny deszcz, prysznic - w tym kontekście chodzi o deszcz prezentów dla mamy i dziecka. Podobnie jak wieczór panieński, to symbol przejścia z jednego okresu życia do innego.

Bociankowe organizuje przyszłej mamie najbliższa jej kobieta siostra lub przyjaciółka, która odpowiedzialna jest za oprawę tego wydarzenia, tj. wybór miejsca, dekoracje, zabawy, konkursy oraz listę prezentów dla mamy i dzidziusia. Organizatorka musi pamiętać o każdym szczególe, aby ten dzień został mile zapamiętany przez uczestniczki, ale co najważniejsze przez przyszłą mamę, która pełni rolę honorowego gościa. Najlepszym czasem na zorganizowanie takiego przyjęcia jest trzeci trymestr. Baby shower to w istocie miło spędzony czas – jedna z ostatnich chwil, gdy przyszła mama może posłuchać porad, pobawić się i odprężyć się w gronie bliskich.

W ofercie Papierowych Delikatesów znaleźć można róne gotowe wzory zaproszeń, zawieszek do prezentów oraz dekoracji związanych z narodzinami dziecka.


HISTORIA ZAPROSZEŃ ŚLUBNYCH

Trwa sezon ślubny. Niezwykły czas pełen magii i wirującej w powietrzu miłości. Na początku drogi, kiedy decyzja o zalegalizowaniu związku jest już podjęta, w pierwszej kolejności przyszłe Pary Młode, dalej rodzina i przyjaciele biorą na barki trud związany z organizacją tego jedynego, niepowtarzalnego dnia. Wiąże się to z szeregiem postanowień, ustaleniami dotyczącymi terminów, doprecyzowaniem detali i koncepcji. Jednym z tych szczegółów jest wybór zaproszeń ślubnych.

Dawniej, jeszcze przed wynalezieniem druku zaproszenia przekazywane były ustnie, poprzez specjalnego urzędnika. W związku z klasowością, jaka wtedy panowała, zaproszenia w formie pisanej doręczane były tylko wykształconej szlachcie. Z czasem chęć zaproszenia gości notowana była na pergaminie, tekst spisywany był metodą kaligrafii, a całość była bogato zdobiona. Co ciekawe, dostarczano je w dwóch kopertach. Jedna z nich stanowiła ochronę przed zniszczeniem.

Popularyzacja druku zadecydowała o rozwoju wzorów zaproszeń. Jednak to przełom wieku XVIII i XIX doprowadził do tego, że zaproszenia zaczęły być drukowane. Rozwój technologii spowodował, że narzeczeni decydowali się na odważną kolorystykę i ekstrawagancję.

Nie mamy wątpliwości, że moda wraca. Trend, który możemy teraz obserwować to w szczególności decydowanie się na zaproszenia, które są subtelne, delikatne i eleganckie, do tego zdobione ręcznie- dokładnie takie, jak przed laty.

Za każdym razem dokładamy wszelkich starań, by efekt końcowy zadowolił naszych klientów. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą zaproszeń ślubnych, które projektowane są w zgodzie z panującymi trendami.

TRADYCJA SKŁADANIA KONDOLENCJI

Gdy bliska dla nas osoba odchodzi, wraz ze sobą zabiera cząstkę z życia innych. W rozpaczy towarzyszącej nam po stracie bliskiej osoby trudno stawić czoła wyzwaniom życia codziennego.

Czasem słowa otuchy od kogoś bliskiego poskromią ból, a czasem istotniejsza od słów jest obecność.
Sztuka składania kondolencji wymaga wyczucia oraz życzliwości. Kondolencje to wyrażone w uroczystych słowach współczucie i żal po stracie bliskiej osoby.
Według savoir vivre najodpowiedniejszym czasem na chęć wyrażenia żalu jest moment, w którym dowiadujemy się o śmierci osoby lub podczas uroczystości pożegnalnej.
Często wielką trudność sprawia wyrażenie słów, które byłyby adekwatne do sytuacji. W odniesieniu do powagi okoliczności najlepiej ograniczyć się tylko do kilku słów: „wyrazy współczucia” lub „moje kondolencje”. Kiedy jednak odległość uniemożliwia nam namacalną pomoc oraz uczestnictwo w ceremonii pogrzebowej, otuchę i wsparcie możemy przekazać, wysyłając kartkę kondolencyjną uzupełnioną w kilka słów.
To piękny gest wyrażający naszą pamięć i współczucie.

Przygotowując dla Was projekt, nade wszystko dbamy, aby był adekwatny do powagi sytuacji. Decydując się wówczas na zakup kartki kondolencyjnej znajdą Państwo w naszym sklepie gotowe szablony do wyboru oraz na Państwa życzenie możemy również przygotować treść kondolencji.